profile1

Kaszmir

profile2

Wełna Merino

Wełna Merino

Merino wełna pozyskiwana jest z owiec rasy merynos, wywodzących się z Azji a zamieszkujących obecnie w większości górzyste obszary Nowej Zelandii, gdzie podobnie jak koza kaszmirska narażone są na ekstremalne warunki temperaturowe.

W toku ewolucji merynosy przystosowały się do takiego klimatu. W efekcie runo tych owiec doskonale chroni je przed negatywnym wpływem skrajnych temperatur. Jest gęste, a jego włókna bardzo delikatne i cienkie. Dobra termoregulacja owcy powstaje w wyniku kieszeni powietrznych które tworzą odpowiedniej ilości cienkie włókna. Średnica włókna merynosa waha się od 12-24 mikrony.

W odróżnieniu od włókien sztucznych, woda nie ulega kondensacji, lecz odparowuje. Włókna wełniane tworzą środowisko nieprzyjazne bakteriom, co oznacza, że bakterie się na nich nie namnażają.

Wełna merynosowa jest najwyższej jakości wełną owczą, cenioną przez kobiety i osoby które unikały kontaktu z wyrobami wełnianymi z powodu ich „gryzienia”. W odróżnieniu od nich, wełna merynosów jest niezwykle miła dla skóry i "nie gryzie".

Porównanie

Kaszmir

Wełna kaszmirowa uzyskiwana jest z miękkiego podbrzusza „cyangra” kozy górskiej. Kozice wypasane są w pasie górskim Himalajów, powyżej 12000 i 14000 stóp (Nepal, północne Indie, Pakistan, Mongolia) gdzie kozy są narażane na ekstremalne warunki temperaturowe.

W procesie ewolucji wykształciły specjalny rodzaj cieniutkiej sierści, która to dzięki wyjątkowej strukturze włókien, budową przypomina pustą rurkę. Jest ona w związku z tą budową bardzo lekka i posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne. Sierść chroni kozę w lecie przed przegrzaniem a zimą przed chłodem. Włos kozy jest wyjątkowo gładki z uwagi na całkowity brakiem zgrubień. Średnica włókna kaszmirowego waha się od 11-18 mikronów.

Kaszmir posiada również właściwości hydrofobowe tzn. odpycha od siebie cząsteczki wody zapobiegając jej zawilgoceniu, jak również właściwości antyalergiczne, utrzymując z dala kurz, roztocza czy pasożyty. Sierść jest zbierana i ręcznie sortowana każdego roku, jednakże z jednej kozy uzyskuje się jedynie 200 gramów włókna. Ograniczona ilość surowca powoduje, iż cena produktów z kaszmiru jest wysoka.

Kaszmir był zawsze ceniony i nazywany w przeszłości jako „diament” wszystkich włókien. Jest to najbardziej luksusowy, lekki o najlepszych właściwościach izolacyjnych materiał.

Porównanie

Wstecz Wstecz